2009. december 11., péntek

"A karma ..

A karma szanszkrit szó, fordítása tett, cselekedet. Azt a törvényt jelenti, hogy bármit teszünk, az következményekkel jár. Sőt, ez nemcsak fizikai működésünkre, hanem szavainkra és gondolatainkra is vonatkozik. Legapróbb cselekedetünknek is következményei vannak.

A karma nem jutalom vagy büntetés! Egyszerűen csak az ok és okozat törvénye, ahogy a fizikai törvények is működnek a természetben: ha elengedek valamit, le fog esni, az anyag nem vész el csak átalakul.

Ha elindítunk valamit, legyen az jó vagy rossz, számíthatunk rá, hogy következményekkel fog járni. Gyakran kételkedünk benne, hogy életünk eseményei igazságosak. Különösen akkor, ha bántanak, ha szenvedünk.

De semmi sem véletlen! Megeshet, hogy nem látjuk a magyarázatot, és értetlenül állunk a dolgok előtt. Hiszen a karma „gyümölcse” néha csak jóval később érik be és ki emlékszik már, mi lehetett az előzménye.

A sors tanít minket: a leckéket mi más adhatná, mint a velünk történt események és azok, akikkel találkozunk. Ha rosszul szerepeltünk, sebaj! Kapunk új lehetőséget – lehet, hogy máskor, más formában, más emberektől.

Ha figyelemmel kísérjük életünk eseményeit rájövünk, ha a "körülmények" játékszereként hagyjuk sodorni magunkat, ennek az lesz a következménye, hogy a számunkra kellemetlen feladat hasonló formában (egészen a megoldásig) ismétlődik.

A karma felvet egy jogos kérdést: az eleve elrendelés működik vagy a szabad akarat? Elképzelhető, hogy mindkettő él: megyünk a kijelölt úton, de közben saját döntéseket hozhatunk.

Azt is mi választjuk meg, hogyan járjuk be utunkat – egyenesen vagy kitérőkkel, eltévedünk, vagy állandóan megállunk pihenni, és az sem utolsó szempont, hogy mit hogyan fogadunk. A kellemetlen élethelyzetünkre mondhatjuk, hogy csak velem történhet ilyen szerencsétlenség, jaj, a sors ártatlan áldozata lettem!

Vagy gondolhatjuk, hogy a sors a tenyerén hordoz és az ő féltve óvott gyermekei vagyunk

Éljük át a jelent teljes szívvel, hiszen ez a legalkalmasabb pillanat arra, hogy cselekedjünk!

Van időnk.

Inkább éljünk örömmel és derűsen, úgy, hogy közben figyelünk gondolatainkra, szavainkra és tetteinkre, a karma törvényének tudatában, nem feledkezve az öt alapvető emberi értékről:

- Erkölcs

- Igazság

- Béke

- Szeretet

- Erőszaknélküliség"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése