2009. december 11., péntek

"A karma ..

A karma szanszkrit szó, fordítása tett, cselekedet. Azt a törvényt jelenti, hogy bármit teszünk, az következményekkel jár. Sőt, ez nemcsak fizikai működésünkre, hanem szavainkra és gondolatainkra is vonatkozik. Legapróbb cselekedetünknek is következményei vannak.

A karma nem jutalom vagy büntetés! Egyszerűen csak az ok és okozat törvénye, ahogy a fizikai törvények is működnek a természetben: ha elengedek valamit, le fog esni, az anyag nem vész el csak átalakul.

Ha elindítunk valamit, legyen az jó vagy rossz, számíthatunk rá, hogy következményekkel fog járni. Gyakran kételkedünk benne, hogy életünk eseményei igazságosak. Különösen akkor, ha bántanak, ha szenvedünk.

De semmi sem véletlen! Megeshet, hogy nem látjuk a magyarázatot, és értetlenül állunk a dolgok előtt. Hiszen a karma „gyümölcse” néha csak jóval később érik be és ki emlékszik már, mi lehetett az előzménye.

A sors tanít minket: a leckéket mi más adhatná, mint a velünk történt események és azok, akikkel találkozunk. Ha rosszul szerepeltünk, sebaj! Kapunk új lehetőséget – lehet, hogy máskor, más formában, más emberektől.

Ha figyelemmel kísérjük életünk eseményeit rájövünk, ha a "körülmények" játékszereként hagyjuk sodorni magunkat, ennek az lesz a következménye, hogy a számunkra kellemetlen feladat hasonló formában (egészen a megoldásig) ismétlődik.

A karma felvet egy jogos kérdést: az eleve elrendelés működik vagy a szabad akarat? Elképzelhető, hogy mindkettő él: megyünk a kijelölt úton, de közben saját döntéseket hozhatunk.

Azt is mi választjuk meg, hogyan járjuk be utunkat – egyenesen vagy kitérőkkel, eltévedünk, vagy állandóan megállunk pihenni, és az sem utolsó szempont, hogy mit hogyan fogadunk. A kellemetlen élethelyzetünkre mondhatjuk, hogy csak velem történhet ilyen szerencsétlenség, jaj, a sors ártatlan áldozata lettem!

Vagy gondolhatjuk, hogy a sors a tenyerén hordoz és az ő féltve óvott gyermekei vagyunk

Éljük át a jelent teljes szívvel, hiszen ez a legalkalmasabb pillanat arra, hogy cselekedjünk!

Van időnk.

Inkább éljünk örömmel és derűsen, úgy, hogy közben figyelünk gondolatainkra, szavainkra és tetteinkre, a karma törvényének tudatában, nem feledkezve az öt alapvető emberi értékről:

- Erkölcs

- Igazság

- Béke

- Szeretet

- Erőszaknélküliség"

2009. december 10., csütörtök

http://ibon.biz/csilla

2009. december 9., szerda

Az idő-fa

Jelen életed Idő-fája a karmád.
Akkor sem változna, ha akarnád.
Születésed az Idő-fa törzse,
Jövőd a koronája, múltad a gyökere.
A múlt tettei így hatnak a mára.
Az élet útja feljutni a legfelső ágra.
De hogy melyik ágon juss fel,
Azt te választod ki, te döntheted el.
Napról napra haladsz előre,
De nem láthatod, hogy mi vár jövőre.
Lehet gyenge az ág, letörik, visszavet,
Lehet tévút, mely sehova sem vezet.
Néha visszatérsz az előző ágra,
Hogy utad mégis felvezessen a koronára.
Tetteid, mint esőcseppek a gyökerekre hullnak.
Így életed tettei befolyásolják az utat.
Ha tetteid helyesek: a faág erős és megtart,
Ha helytelen: a faág eltörik, megakaszt.
Ahogy nő a fa, sokasodik az ága,
Változik, átalakul az utak elágazása.
Sorsod így adott, mégis irányíthatod,
Tiszta tettekkel múltad tévedéseit megválthatod.


Szerintem a fenti vers nagyon jól kifejezi a karma és a szabad akarat viszonyát. A vers szerint a sorsodat nem, csak a hozzávezető utakat tudod befolyásolni, megválasztani. A sorsunk tehát bizonyos mértékig adott. Vannak bizonyos feladatok, amiket meg kell oldani, el kell jutni, meg kell élni, találkozni kell bizonyos helyzetekkel, emberekkel.
Tulajdonképpen az ember nem kerülheti el a sorsát.
De az is igaz, hogy én is alakíthatom a sorsomat, a szabad akarat értelmében, tudatos döntéseim által. De mégis, - és ez nincs ellentétben az előző kijelentésemmel - a sorsunk bizonyos értelemben adott. Vannak helyzetek, események, emberek akikkel találkoznunk kell. Meg kell élni helyzeteket, meg kell tapasztalni dolgokat.
A szabad akarat úgy nyilvánul itt meg, hogy a gondolataid által hogyan viszonyulsz egy adott helyzethez, amit ki kerülni nem tudsz.. Te döntesz, hogy hogyan fogadsz egy eseményt. Pozitívan, vagy negatívan állsz-e hozzá.
Továbbá a szabad akarat által valóban lehetőségünk van bizonyos keretek között mozogni (és ez egy elég széles keret), alakítani sorsunkat, de csak bizonyos keretek között, épp amiatt, hogy sorsunk adott.
Osho szintén nagyon jól szemlélteti a sors törvénye és a vonzás törvénye közötti összefüggést. Ő azt mondja, hogy bizonyos feladatokkal, lehetőségekkel születünk le a földre. Ezeket meg tudjuk oldani, ki tudjuk bontakoztatni, ha akarjuk, de az sem törvényszerű, hogy kibontakoztatjuk őket. Képzeljük el, hogy ezek a feladatok, lehetőségek egy tarsolyban vannak. A tudatos gondolkodás, a szabad akarat lehetővé teszi számunkra, hogy azokat a feladatokat oldjuk meg, amelyeket akarunk, azokat a lehetőségeket használjuk ki, amelyeket akarunk. De a szabad akarat révén mindenki csak a saját tarsolyában lévő dolgok közül tud megvalósítani! Ha nincs a tarsolyodban egy adott lehetőség, amit akarsz, azt nem is fogod tudni bevonzani, hiába is szeretnéd.
Tehát szerintem, ahogy Osho is mondja, a karma törvénye nem megy szembe a vonzás törvényével. Nem ellentétesek, nem zárják ki egymást.
Mindkettő létezik. Mindkettő egy univerzális törvény, amelyek jól kiegészítik egymást. Mert minden, mindennel összefügg!
A vonzás törvénye értelmében, ha negatívak a gondolataid, akkor a tarsolyodból a negatív dolgokat fogod bevonzani, de ha pozitívak a gondolataid, akkor a pozitív dolgokat.
Tulajdonképpen a vonzás törvényének tudatos alkalmazása hozzásegíthet ahhoz, hogy a sorsod a lehető legpozitívabb kimenetelű legyen.


http://www.tudatosgondolkodas.hupont.hu

2009. december 3., csütörtök

Én úgy gondolom, hogy az ember a tudat evolúciója miatt születik le a földre, hogy a benne lévő lélek fejlődjön, majd pedig, megoldva a vállalt feladatait vissza térjen oda, ahonnan elindult.
Ebből viszont szükségszerűen következik - szerintem - hogy a múlt karmáit mindenféleképpen le kell dolgozni.
Ha nem ebben az életben, akkor egy másik, elkövetkező életben.
Kiszállhatunk azonban a karma kerekéből, meg van a lehetőség a jelen életünkben, hogy ne oldjuk meg a kiszabott feladatokat. Elkerülhetjük, kikerülhetjük a megoldásra váró problémákat, feladatokat. Elodázhatjuk a sorsunkat, szabadon dönthetünk, dönthetünk arról, hogy egyre kevesebb karmikus kötöttséget szerezzünk a továbbiakban.
De ebből az is következik, hogy ha nem oldunk meg egy megoldandó feladatot (feladatokat) a jelenlegi életünkben, az a probléma (problémák) újból és újból megjelenik valamely elkövetkezendő életünkben, egészen addig, amíg meg nem oldjuk. Addig tehát senki sem tud visszatérni az Egységbe, míg meg nem oldja az összes eredetileg elvállalt feladatait ill. az egyes életekben felszedett karmikus feladatokat.


http://tudatosgondolkodas.hupont.hu